News & Press

MAN Trucknology Days i premiera wywrotki Wieltonu

Od 19 do 21 marca trwał MAN Truck Forum w Monachium. To właśnie wydarzenie było miejscem premiery nowego produktu Wieltonu: stalowej wywrotki do przewozu mas bitumicznych z serii SL NW3S26SHPKBSL48.

NW3S26SHPKBSL48 to odpowiedź największego polskiego producenta naczep i przyczep i piątego gracza
w Europie na nowe przepisy dotyczące transportu asfaltu. Od 2015 roku do jego przewozu należy stosować pojazdy termoizolowane. Wielton – odnosząc się do zapowiedzianych zmian opracował specjalną konstrukcję wywrotki ze skrzynią typu half-pipe, całkowicie obłożoną materiałem izolacyjnym, w postaci włókniny szklanej.

Bezpieczna w użytkowaniu włóknina izoluje ściany boczne, podłogę skrzyni oraz klapę i ścianę przednią. Od zewnątrz warstwę izolacji chroni trwała i starannie uszczelniona osłona ze stali kwasoodpornej, której właściwości pozwalają na utrzymanie ciepła. Skrzynia wyposażona jest w urządzenie i czujniki do pomiaru temperatury asfaltu. Aby umożliwić prace konserwacyjne przy zainstalowanych czujnikach – zewnętrzne wyłożenie muldy jest skręcane. Użyte materiały izolujące wykazują  długotrwałą odporność na temperaturę do 200°C.

Od góry skrzynię zabezpiecza elektrycznie sterowany dach przesuwny Marcolin® z silikonową opończą odporną na działanie temperatur do 180°C. Pozwala to zatrzymać wysoką temperaturę wewnątrz muldy, podczas dłuższego transportu. Dodatkowo dach Marcolin® obsługiwany jest z poziomu podłogi, co  oznacza, że kierowca nie musi wchodzić po drabinie. To oszczędność niezwykle cennego czasu.

Zalety Izotermy:

–  Niska masa własna – od 6200 kg: mniejsze spalanie i większa ładowność,

–  Przystosowanie do przewozu mas bitumicznych wg przepisów na rok 2015 i po roku 2016: izolowana skrzynia, pięciopunktowy system pomiarowy, opór cieplny R ≥ 1,81 m2K/W,

–  Konstrukcja podwozia z serii SL: wytrzymałość potwierdzona przez przeprowadzone badania walidacyjne
i pomiary tensometryczne,

–  Nowoczesny wygląd, modułowa konstrukcja,

–  Kształt skrzyni ułatwiający rozładunek,

–  Szczelność i bezpieczeństwo konstrukcji,

–  Wysokiej jakości podzespoły i materiały użyte do budowy,

–  Możliwość konfiguracji wyposażenia pod potrzeby klienta.

O zaletach nowego produktu mogli przekonać się dziennikarze z Niemiec, Austrii, Czech, Wielkiej Brytanii i Polski, podczas zorganizowanej w Monachium konferencji prasowej. Także kilka tysięcy zwiedzających MAN Truck Forum.

Program tegorocznej edycji był bardzo bogaty: jazdy testowe ciężarówkami, prezentacje, rozmowy z ekspertami MAN, producentami zabudów i dostawcami oraz zwiedzanie zakładu.

Ponad 170 pojazdów MAN TGL, TGM, TGS i TGX czekało na gości reprezentujących różne sektory transportu: transport dalekobieżny, dystrybucyjny, budownictwo, transport ciężki, gospodarka komunalna oraz rolnictwo
i leśnictwo. Ciągniki siodłowe, pojazdy budowlane czy pojazdy do transportu drewna nowego typoszeregu MAN TGX D38 z silnikami o mocy 520 i 560 KM można było testować w towarzystwie specjalistów i instruktorów MAN ProfiDrive na torze próbnym MAN. Wśród testowanych pojazdów była naczepa kurtynowa Wieltonu, Możecie zobaczyć ją w akcji na załączonym filmie. Zwiedzający mogli także zobaczyć zabudowę producenta z Polski.

MAN Trucknology Days organizowane są od 2008 roku. W czasie imprezy prezentowana jest pełna paleta usług MAN Solutions jak również produkty i usługi ponad 100 producentów zabudów i dostawców wyposażenia. W tym roku wystawę przedłużono z dwóch do trzech dni.

Zobacz relację z MAN Trucknology Days 2015