News & Press

Wielton to Wieluń…

Upływające ćwierćwiecze Wieltonu to czas nieustannego rozwoju, automatyzacji procesów i zmian na wielu polach, jednak od początku nie zmieniło się jedno – jesteśmy z Wielunia. To tutaj w 1996r. powstała marka rozpoznawalna w całej Europie i na świecie. Choć mar- ka jest globalna, to nasza nazwa nawiązuje do nie- wielkiego miasteczka w centralnej Polsce – Wielunia.

Wieluń to miasto w województwie łódzkim, które jest siedzibą powiatu wieluńskiego. Populacja Wielunia to około 22 tys. mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 16,9 km2. Pierwsze historyczne wzmianki o mieście sięgają epoki średniowiecza. Datuje się, że powstało między 1217 a 1218 r.

Nasze miasteczko, choć niewielkie, jest dość dobrze znane, zwłaszcza miłośnikom historii. Mimo, że wiele źródeł wskazuje gdańskie Westerplatte jako miejsce wybuchu II wojny światowej, to właśnie na wieluński szpital 1 września 1939r. spadły pierwsze bomby niemieckiego Luftwaffe. Choć od wybuchu II wojny światowej minęło wiele lat, pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa i obecna w wielu wieluńskich zabytkach.

Co warto zobaczyć w Wieluniu? Przede wszystkim układ przestrzenny miasta z Rynkiem w centralnym miejscu. To miasto historyczne, w którym do dziś zachowały się fragmenty XIV-wiecznych fortyfikacji takich, jak m.in. Brama Krakowska, Baszta Prochownia czy Baszta Swa- wola. Odbudowana została natomiast Baszta Męczarnia. W miejscu dzisiejszego Urzędu Miasta znajdował się nie- gdyś zamek gotycki z niezwykle ciekawymi piwnicami.

Odwiedzając Wieluń, warto pamiętać o znajdujących się w mieście wielu świątyniach. Najstarszą z nich jest bazylika kolegiacka Bożego Ciała, wybudowana w XIV wie- ku w stylu gotyckim, w późniejszym czasie przebudowa-

na. Wśród innych interesujących budynków sakralnych warto wspomnieć o drewnianym kościele Św. Barbary, a także zespole klasztornym Reformatorów z kościołem Zwiastowania Najświętszej Panny Marii. W samym centrum natomiast wznosi się kościół Św. Józefa. Wokół Wielunia ulokowało się sporo drewnianych kościółków, m.in. w Łaszewie Rządowym, Gaszynie, Grębieniu czy Popowicach. W Wieluniu działa też Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Wieluń ma również wiele atrakcji dla osób aktywnych sportowo. To m.in.: skatepark, liczne ścieżki rowerowe oraz kryty basen, a zimą także lodowisko. W okoli- cach znajdziemy wiele pięknych, spokojnych miejsc ta- kich, jak Lasek Miejski, Szlak Jury Wieluńskiej lub Szlak Bursztynowy. Nieopodal możemy zwiedzić Załęczański Park Krajobrazowy. Nasze miasto jest zlokalizowane w Jurze Karkowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej, w pobliżu trzeciej pod względem wielkości rzeki w kraju, Warty, co zapewnia piękne krajobrazy i daje możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Dzięki położeniu w centralnej Polsce, Wieluń może też stanowić świetną bazę wypadową do wycieczek w wybrane zakątki Polski.

Malownicze Auxerre

Fruehauf ma siedzibę w Auxerre od 1958 roku, kiedy po- wstał tu pierwszy zakład produkcyjny. Dobrze położone geograficznie, bo zaledwie 1,5 godziny drogi od Pary- ża, miasto Auxerre umożliwiło spółce Fruehauf szybki rozwój i zdobycie pozycji lidera na rynku. Firma posiada dwa obszary o powierzchni 12ha: fabrykę, a także centrum dostaw. Zakład składa się z 30 000 m2 hal produkcyjnych, zaś działy administracyjne ulokowane są na 2200 m2 powierzchni biurowej. Każdego roku około 5500 pojazdów, przyczep i naczep opuszcza naszą fabrykę, co czyni firmę jedną z najważniejszych w regionie. Pojazdy Fruehauf podzielone są na 6 rodzin produktowych: kurtyny, podkontenerówki, wywrotki, przyczepy z osią centralną, platformy… i jej sztandarowy produkt – furgony. Fruehauf w swojej siedzibie zatrudnia łącznie około 650 osób z ponad 110 grup zawodowych.

Poza pracą nasi pracownicy korzystają z uroków Auxerre, miasta średniej wielkości, które oferuje bardzo przyjemne warunki do życia. Miasto jest położone nad brzegiem rzeki. Ma mały port, wiele muzeów, maje- statyczną katedrę, szachulcowe centrum miasta i nie- ograniczony dostęp do przyrody. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem jazdy na rowerze, pieszych wędrówek, czy spędzania czasu na wodzie, na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie. Miasto oferuje również szeroki wy- bór restauracji, które zachwycą każde podniebienie i pomogą odkryć bogactwo win regionu: chablis, saint-bris, coulanges-la-vinuse, irancy… oraz wiele innych!

Waltrop – miasteczko na łonie natury

Langendorf GmbH przez lata, aż do 2013 roku, był firmą rodzinną. Historia spółki sięga 1889 roku. Franz-Josef Langendorf założył w Waltrop warsztat kowalski w celu wytwarzania podków dla koni i budowy wagonów. Warsz- tat przy Hochstraße 29 działał od 1892 do 1950 roku. Firma została przeniesiona do obecnej lokalizacji przy Bahnhofstrasse 115 w 1960 r., a przez dziesięciolecia pomieszczenia biurowe i hale produkcyjne były wielokrotnie modernizo- wane. Langendorf jest obecnie jednym z największych pracodawców w mieście, zatrudniającym około 275 pracowników w dwóch lokalizacjach w obrębie miasta Waltrop.

Waltrop zajmuje powierzchnię 47,09 km2, jego populacja to blisko 30 tys. mieszkańców. Leży na granicy północne- go Zagłębia Ruhry i południowego Münsterland, łącząc w ten sposób to, co najlepsze z obu regionów. Z jednej strony – miejskie życie i szybkie połączenia komunikacyjne ze znacznie większymi miastami powiatowymi, takimi jak Dortmund czy Recklinghausen. Wiele osób z Waltrop codziennie dojeżdża do Dortmundu do pracy. Z drugiej strony – spokój, tradycje i krajobrazy regionu Münsterland.

Miasto jest znane i kojarzone z podnośniami statków Henrichenburg. W Waltrop znajdują się dwie imponują- ce konstrukcje tego typu, unikatowe na skalę kraju. Stara podnośnia statków pochodzi z 1899 r., natomiast nowa została ukończona w 1962 r. i w 1969r. całkowicie zastąpiła swojego poprzednika. Imponująca konstrukcja – gigantyczna winda dla statków wypełniły istotną lukę. Przez ponad 70 lat stara podnośnia unosiła statki śródlądowe na wysokość 14 metrów od kanału Dortmund-Ems. W ten sposób statki mogły wreszcie dotrzeć do portu w Dortmundzie. Dwie główne wieże zapewniają dzisiaj fantastyczny widok na krajobraz kanału w pobliżu Waltrop.

Największym parkiem w Waltrop jest Moselbachpark. Co roku w ostatni weekend sierpnia odbywa się tu Waltroper Parkfest, którego sława wykracza daleko poza grani- ce miasta. Występują tu znane gwiazdy muzyki i komicy.

Włoskie piękno Pescary

Pescara jest jednym z włoskich miast nadmorskich, które nigdy nie traci swojego uroku i tętni życiem zarówno latem, jak i zimą. Łączy starą i nową architekturę, zachęcając do odwiedzin przez cały rok, choćby na weekend.

Na początku 1900 roku powstała Pescara, jaką znamy dzisiaj, dzięki połączeniu gmin Pescara i Castellamare Adriatico, które dzieliła rzeka o tej samej nazwie, a które połączyły się w jeden obszar miejski. Dziś mieszanka starego i nowego budownictwa jest widoczna w każdym zakątku Pescary i jest elementem, który najbardziej wyróżnia stolicę Abruzji.

Aby w pełni docenić miasto, każdy zwiedzający powinien przespacerować się wzdłuż symbolu miasta, jakim jest Ponte del Mare. Ten piękny przykład architektury miejskiej został uroczyście otwarty w 2009 roku i liczy 466 metrów długości do pokonania pieszo, rowerem lub skuterem. Jego cechą charakterystyczną, oprócz tego że łączy dwa brzegi miasta nad rzeką ,,Pescara’’, jest również fantastyczny wi- dok na góry Gran Sasso i Majella, szczególnie w zimie, gdy są pokryte śniegiem. Kilka kroków od Ponte del Mare, w obszarze Porto Canale, możemy podziwiać morze z Trabocchi w Pescarze. Trabocchi to dawne platformy, które służyły do połowu ryb – drewniane konstrukcje z dwoma ramionami, do których przymocowana była sieć, służąca do połowu ryb i przenoszenia ich z jednego wybrzeża na drugie.

Niedaleko od Trabocchi znajduje się dom słynnego pi- sarza Gabriele D’Annunzio, na terenie Pescara Vecchia, gdzie urodził się i spędził dzieciństwo. W domu zachowały się zdjęcia i pamiątki należące do mistrza, a także oryginalne meble. Dom jest jednocześnie muzeum, a w jego wnętrzu często organizowane są wystawy okolicznościowe, zarówno upamiętniające Gabriele D’Annunzio, jak i te związane z pisarstwem i poezją.

Będąc w Pescara Vecchia warto odwiedzić Museo delle Genti d’Abruzzo. Mieści się w pomieszczeniach pozo- stałych po starej hiszpańskiej fortecy. W muzeum znaj- dują się ciekawe wystawy, które odtwarzają historię mieszkańców Abruzji z XVI wieku, a tuż obok można podziwiać część burbońskiej łaźni więziennej przy via delle Caserme.

Bliżej centrum miasta, przechodząc przez ulice handlowe, otoczenie zdaje się zamieniać niemal w ogromne centrum handlowe na otwartej przestrzeni. Z tego miejsca łatwo zna- leźć się w samym sercu życia towarzyskiego Pescary, na Piazza della Rinascita, znanym przez miejscowych jako „Piazza Salotto”, właśnie dlatego, że jest to miejsce, gdzie ludzie spotykają się, aby porozmawiać, napić się drinka lub coś przekąsić. Piazza della Rinascita jest również miejscem, gdzie znajduje się Słoń, rzeźba autorstwa mistrza Vincentino Michetti.

Z Piazza della Rinascita można po chwili dotrzeć do Fontana la Nave, autorstwa rzeźbiarza Pietro Cascella. Dzieło symbolicznie przedstawia galerę – starożytny okręt wiosłowy, który ma za zadanie upamiętniać morską historię miasta i cierpienie, jakie znosili więźniowie twierdzy Burbonów, zmuszeni do pracy jako wioślarze na hiszpańskich statkach w XIX wieku.

Fontana la Nave znajdująca się wzdłuż nadbrzeża Pesca- ry, słynie z szerokich i złotych plaż, jest to bardzo długi pas mierzący ponad osiem kilometrów, usiany dziesiątkami kąpielisk, gdzie w lecie można bawić się na plaży lub za- nurzyć się w spokojnym Adriatyku, a w zimie rozpieszczać podniebienie różnymi specjalnościami kuchni morskiej Abruzji.

Będąc w Pescarze, nie można pominąć wizyty w Pineta d’Avalos. Ten ogromny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie miasta nazywany jest również „Pineta Dannun- ziana” i jest jednym z wielu chronionych rezerwatów przy- rody w Abruzji. Nie jest on największy, ale w jego obrębie znajduje się zróżnicowana fauna i flora, którą można po- dziwiać i poznawać przez cały rok.

Nieopodal Pineta d’Avalos znajduje się Ex Aurum, dawna siedzi- ba destylarni o tej samej nazwie, w której produkowano Aurum, typowy likier Pescary. Jest to likier z pomarańczy i brandy, które- go produkcja, ze względu na kryzys lat siedemdziesiątych, została przeniesiona tuż za miasto. Budynek w kształcie podkowy pozo- stał opuszczony, aż do początku lat 2000, kiedy to jego architek- tura, reprezentująca styl pomiędzy secesją a neoklasycyzmem, została odrestaurowana. Dziś Ex Aurum znane jest również jako „Fabryka Pomysłów”, ponieważ w jego wnętrzu odbywają się im- prezy i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Miasto Pescara to właśnie te opisanej wyżej atrakcje i wie- le więcej… Dla pracowników Grupy Wielton są to z pewno- ścią kolejne powody, aby odwiedzić Viberti Rimorchi, zwa- żywszy na fakt, że miasto jest oddalone od firmy o nieco ponad czterdzieści kilometrów.

Wielton Rosja… Uroki Moskwy

Spółka Wielton Rosja powstała w Moskwie 12 maja 2006 r. Po- czątkowo biuro nie znajdowało się bezpośrednio w Moskwie, lecz w obwodzie moskiewskim, w miejscowości Szeremietie- wo, w sąsiedztwie międzynarodowego lotniska i pięknego miasta Solnechnogorsk, przy głównej drodze północno-za- chodniej – Autostradzie Leningradzkiej. Lokalizacja spółki jest optymalna dla logistyki dostarczanych z Polski komplet- nych naczep, zestawów montażowych i części zamiennych.

W 2013 r. w Szeremietiewie otwarto niewielką montownię, która jest przeznaczona do montażu wielkogabarytowych węzłów naczep oraz montażu zabudowy wywrotek na podwo- ziach europejskich producentów samochodów ciężarowych. Współpracujemy głównie z Volvo, Renault, Mercedes. W ciągu następnych kilku lat firma rozwinęła się i stała się liderem na rosyjskim rynku naczep samowyładowczych.