News & Press

Polski kierowca pierwszym wicemistrzem rynku Baltic Sea Market w Regionalnym Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016

W czwartek 9 czerwca br. na torze w Bednarach odbył się Polski Finał organizowanego przez Volvo Trucks konkursu The Drivers’ Fuel Challenge 2016, a jego zwycięzca – Piotr Krahel zajął drugie miejsce w rozegranym dzień później– w piątek 10 czerwca – finale konkursu dla rynku Baltic Sea Market. Piotr Krahel znalazł się w trójce najlepszych kierowców z rynku Baltic Sea Market, którzy wezmą udział w Globalnym Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016, zaplanowanym na 8-9 września br. w Göteborgu (Szwecja). Kierowcy pokonywali trasy konkursowe na torze zamkniętym w Bednarach zestawem składającym się z samochodu ciężarowego Volvo FH oraz w pełni załadowanej naczepy Wielton. 

Konkurs The Drivers’ Fuel Challenge – zainicjowany przez Volvo Trucks w 2011 roku, jako wydarzenie o zasięgu globalnym, a którego tegoroczna edycja była piątą na rynku polskim, przyciągnął w tym roku blisko 1000 kierowców zawodowych, którzy rywalizowali w wieloetapowych kwalifikacjach, rozgrywanych na pięciu, wchodzących w skład regionu Baltic Sea Market rynkach.  Stawką było zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w eliminacjach krajowych i tym samym przejście do Regionalnego Finału na poziomie rynku Baltic Sea Market.

W Polskim Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016, spotkało się 15 Finalistów – 15 najlepszych kierowców wyłonionych w krajowych rundach kwalifikacyjnych, rozegranych wiosną br. w 15 wybranych lokalizacjach w ramach sieci dealersko-serwisowej Volvo Trucks w Polsce. W trakcie Polskiego Finału, wszyscy oni rywalizowali ze sobą w porannej rundzie kwalifikacyjnej o wejście do rozstrzygającej – popołudniowej rundy finałowej i tym samym jedno z trzech pierwszych miejsc w Polskim Finale i kwalifikację do następnego etapu konkursu – Regionalnego Finału na poziomie rynku Baltic Sea Market.

Zarówno w trakcie Polskiego, jak i Regionalnego Finału, kierowcy pokonywali trasy konkursowe na torze zamkniętym w Bednarach przy wykorzystaniu zestawu składającego się z samochodu ciężarowego Volvo FH oraz w pełni załadowanej naczepy Wielton, przy czym do pierwszych kwalifikacji finałowych (porannych rund kwalifikacyjnych o długości ok. 16 km i maksymalnym czasie przejazdu – 27 minut) wystawione były 3 pojazdy ciężarowe o identycznych specyfikacjach technicznych, rywalizujące równolegle ze sobą. Zgodnie z regulaminem konkursu, najlepsi kierowcy z każdego z tych pojazdów przechodzili do rozstrzygającej popołudniowej rundy finałowej (o długości ok. 21 km i maksymalnym czasie przejazdu 32 minut).

W trakcie Polskiego Finału konkursu najlepszym w rundzie finałowej okazał się Piotr Krahel z firmy A-Z Transport, który potwierdzając swoje bezkonkurencyjne umiejętności w jeździe ekonomicznej, zdobył tytuł Mistrza Polski w The Drivers’ Fuel Challenge 2016. Rafał Baran z firmy Tabsol oraz Tomasz Kowalski (Tomtrans U.T. Tomasz Kowalski) zajęli odpowiednio miejsca II i III.

Wyniki trzech najlepszych kierowców w The Drivers’ Fuel Challenge 2016 – Polski Finał:

Miejsce Kierowca Firma Średnie zużycie paliwa w przejeździe finałowym (l/100 km) Czas przejazdu
1 Piotr Krahel A-Z Transport 22,91 31:31
2 Rafał Baran Tabsol 23,24 29:56
3 Tomasz Kowalski Tomtrans U.T. Tomasz Kowalski 23,33 31:55

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w Polskim Finale awansowali do Finału Rynku Baltic Sea Market i już dnia następnego – w piątek 10 czerwca, również na torze w Bednarach, wzięli udział w dalszych zmaganiach. Wspólnie z 12 innymi Finalistami z 4 pozostałych krajów rynku Baltic Sea Market uczestniczących w tegorocznej edycji konkursu, po raz kolejny podjęli oni wyzwanie odnalezienia idealnej równowagi pomiędzy prędkością, czasem przejazdu i zużyciem paliwa na specjalnie wyznaczonej pod kątem Finału Regionalnego trasie przejazdu.

Tym razem rywalizacja była szczególnie emocjonująca – stawką w niej było bowiem nowe Volvo V40 dla zwycięzcy Finału Regionalnego – Mistrza rynku Baltic Sea Market w jeździe ekonomicznej oraz awans do kolejnego etapu konkursu – Globalnego Finału w Szwecji dla 3 najlepszych kierowców z Finału w ramach rynku Baltic Sea Market.

Zgodnie z regulaminem konkursu i podobnie jak w przypadku Finału Polskiego, do rozstrzygającej rundy finałowej, rozegranej po południu, zakwalifikowało się trzech najlepszych zawodników – po jednym z każdego z trzech konkursowych zestawów drogowych Volvo FH z naczepą Wieltonu – łącznie trzech kierowców: z Litwy, Łotwy i Polski.

Ostateczne wyniki tej najlepszej trójki Finalistów, z których jeden został Mistrzem Regionu Baltic Sea Market w The Drivers’ Fuel Challenge 2016, ogłoszono dopiero w piątek wieczorem, podczas uroczystej Gali. Triumfatorem Regionalnego Finału i zdobywcą głównej nagrody został Finalista z Litwy – Mindaugas Tumas.

Reprezentujący Polskę Piotr Krahel ostatecznie zajął doskonałe II miejsce w Finale Regionalnym i tym samym, jako jeden z trzech uczestników z rynku Baltic Sea Market weźmie udział w Globalnym Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016, zaplanowanym na 8-9 września br. w Göteborgu (Szwecja).

Wyniki trzech najlepszych kierowców w The Drivers’ Fuel Challenge 2016 – Finał Regionalny dla rynku Baltic Sea Market:

Miejsce Kierowca Firma Kraj Średnie zużycie paliwa w przejeździe finałowym (l/100 km) Czas przejazdu
1 Mindaugas Tumas Finejas Litwa 23,05 31:57
2 Piotr Krahel A-Z Transport Polska 23,19 31:38
3 Andrejs Sefers Kreiss Łotwa 23,71 31:51

Źródło: Volvo Trucks