News & Press

Wielton - marka z potencjalem

31 sierpnia br. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński złożył wizytę w Wieltonie, największej i najnowocześniejszej fabryce naczep i przyczep w Polsce oraz powstającym obecnie Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki w Wieluniu. Premier Piechociński zapoznał się z pełną ofertą produktową Wieltonu oraz szczegółami ostatnich akwizycji spółki we Francji i Włoszech. Wyraził uznanie dla władz i pracowników firmy za znaczące osiągnięcia w budowaniu silnej polskiej marki z potencjałem rozwoju na rynkach zagranicznych.

WIELTON – POLSKI SUKCES, POLSKA MARKA Z POTENCJAŁEM EKSPORTOWYM  

Władze Wieltonu, największego w Polsce i jednego z największych europejskich producentów naczep i przyczep, gościły w poniedziałek wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. W trakcie spotkania Prezes spółki, Mariusz Golec przedstawił asortyment produktowy oraz szczegóły ostatnich znaczących transakcji na rynkach zagranicznych: zakupu francuskiego producenta naczep – firmy Freuhauf oraz nabycia aktywów włoskiej spółki Campagnia Italiana Rimorchi. Premier Piechociński zwiedził także powstające Centrum Badawczo-Rozwojowe Wieltonu, gdzie będzie zlokalizowana jedyna w tej części Europy nowoczesna stacja do całopojazdowego badania naczepy. Projekt Centrum jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Premier Piechociński docenił sukcesy władz spółki w budowaniu polskiej marki, w oparciu o polską myśl technologiczną i lokalne zaplecze produkcyjne w Wieluniu. Gratulował osiągnięć w ekspansji na rynkach zagranicznych oraz wspieraniu innowacyjnych rozwiązań.

Wielton walczy nie tylko produktem czy usługą, ale też myślą koncepcyjną, badaniami, innowacyjnym rozwojem. Firma ma już zdolności i zasoby, żeby wchodzić na odległe rynki. Cieszę się jednak, że jądro firmy pozostanie w Wieluniu. Będzie tutaj działało najnowocześniejsze w Europie centrum badawcze przyczep, podwozi. Mam nadzieję, że zgłoszą się do tego centrum także inne nasze firmy z sektora motoryzacyjnego. Jesteśmy przecież wielkim wytwórcą części, akcesoriów i podzespołów  – powiedział Janusz Piechociński na zakończenie wizyty.

Wielton to obecnie największy w Polsce, a po ostatnich akwizycjach jeden z największych europejskich producentów naczep i przyczep. Przejęta w maju br. francuska spółka Fruehauf jest wiodącym producentem naczep i przyczep do pojazdów ciężarowych z 40% udziałem w segmencie rynku naczep we Francji. Fruehauf posiada nowoczesny zakład produkcyjny w Auxerre we Francji, a odbiorcami produktów są klienci w Europie, w tym głównie we Francji. Z kolei w sierpniu br. Wielton zakupił aktywa włoskiej firmy Compagnia Italiana Rimorchi, tj.wiodące włoskie marki Merker, Viberti i Cardi oraz wybrane maszyny i urządzenia, bazy klientów i know-how produktów.Wśród zakupionych maszyn znajdują się m.in. zautomatyzowane linie spawalnicze, w pełni automatyczna linia do zabezpieczania antykorozyjnego w technologii KTL, magazyn do wysokiego składowania oraz linie montażowe. Zostaną one przeniesione do Wielunia. W następstwie obu transakcji, spółka zamierza, w perspektywie dwóch lat, podwoić moce produkcyjne przy jednoczesnej poprawie wydajności zakładów.

Partnerstwo z firmą Fruehauf oraz przejęcie czołowych włoskich marek od Compagnia Italiana Rimorchi otwierają Wieltonowi drogę do zdobycia pozycji trzeciego największego europejskiego gracza na rynku naczep – podkreślał Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Paweł Szataniak podczas wizyty premiera Piechocińskiego.

Wielton jest obecny na ponad 35 rynkach, w Europie, Azji i Afryce. Odbiorcami pojazdów Wieltonu są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne i dystrybucyjne w kraju oraz zagraniczni dealerzy pojazdów ciężarowych i naczep, w szczególności firmy z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Norwegii, Węgier, Litwy, Łotwy, Czech, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Estonii, Niemiec, Austrii, Francji, Holandii, Słowenii oraz Serbii, Tadżykistanu i Kazachstanu. Zarząd zakłada również ekspansję zagraniczną w Europie, szczególnie w krajach sąsiedzkich. W planach jest ekspansja w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Firma prowadzi także aktywną politykę wspierania i wykorzystywania innowacji, korzystając z możliwości oferowanych przez państwo. W lutym br. Wielton decyzją ministra gospodarki uzyskał status centrum badawczo-rozwojowego, co pozwala mu działać jak jednostce naukowej i finansować prace badawczo-rozwojowe ze środków zewnętrznych, m.in. funduszy unijnych oraz środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budowa Centrum ma być zakończona do końca 2015 r. Zatrudnienie znajdzie w nim kilkudziesięciu inżynierów, którzy będą odpowiadać za tworzenie rozwiązań, które zminimalizują lub wręcz wyeliminują ryzyko powstania usterek w pojazdach. W czerwcu br. spółka otworzyła również Biuro Projektowe w Parku Naukowo-Technologicznym Technopark Gliwice, które będzie wspierać transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej do biznesu i zwiększać konkurencyjność spółki.

Rozbudowany nowoczesny park maszynowy w połączeniu z zapleczem inżynieryjnym i naukowym w Centrum Badań i Rozwoju to początek kolejnej rewolucji technologicznej w spółce. Dzięki temu zaoferujemy klientom innowacyjne rozwiązania techniczne i nową jakość produktów. To ugruntuje naszą przewagę konkurencyjną na rynku – powiedziałMariusz Golec, Prezes Zarządu spółki.

Wizycie towarzyszyli przedstawiciele władz lokalnych Wielunia.