News & Press

WIELTON SA: Stawiamy na uzdolnionych polskich konstruktorów i inżynierów.

Wielton SA, największy w Polsce i jeden z wiodących w Europie producent naczep i przyczep, otworzył biuro projektowe w Parku Naukowo-Technologicznym „Technopark Gliwice” zlokalizowanym na terenie Politechniki Śląskiej. Nowe biuro będzie zarządzane przez Macieja Kaczora Dyrektora działu Badań i Rozwoju Wielton S.A. Uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie biura odbyło się 23 czerwca br.

Głównym celem przedsięwzięcia jest nawiązanie współpracy z kadrą konstruktorską związaną z Wydziałem Mechanicznym-Technologicznym Politechniki Śląskiej oraz transfer innowacyjnych technologii do biznesu.

– W biurze projektowym konstruktorzy nie mają ściśle określonego zadania – z czasem wyspecjalizują się w określonej dziedzinie. Z pewnością zależy nam na współpracy z nauką. Nie mówimy tylko o dofinansowanych projektach, ale również o efektywnym przekuwaniu wiedzy teoretycznej w praktyczną – podkreśla Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton SA.

Biuro projektowe znajdujące się w Technoparku Gliwice jest rozszerzeniem działu BiR Wieltonu pod kierownictwem Macieja Kaczora, Dyrektora Działu BiR, Wielton SA. W lutym br. spółka otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR), może więc działać jako jednostka naukowa. Poza Wieltonem, w Polsce tytuł CBR mają 34 przedsiębiorstwa.

– Od wielu lat pracujemy na opinię firmy innowacyjnej w pełnym tego słowa znaczeniu. Zależy nam na tym, by najlepsze pomysły uzdolnionych polskich konstruktorów i inżynierów znalazły zastosowanie w praktyce, a nasze produkty konkurowały z wiodącymi markami światowymi jakością i innowacyjnością – podkreśla Maciej Kaczor, Dyrektor Działu R&D Wielton SA pod którym będzie podlegało nowe otwarte biuro.
Dzięki lokalizacji biura przy uczelni firma będzie pozyskiwać kolejnych młodych inżynierów. W najbliższym czasie planowane jest zatrudnienie kolejnych kilkudziesięciu inżynierów.

Współpracując z Politechniką Śląską będziemy w kontakcie z młodą, twórczą kadrą inżynierską. Chcielibyśmy, aby do naszego zespołu w Wieluniu trafiło wielu zdolnych inżynierów. Pierwszy odzew na nasze oferty pracy jest bardzo duży – mówi Piotr Kowalski, Dyrektor ds. Innowacji Wielton SA.

Oprócz biura projektowego we współpracy z Politechniką Śląską w roku akademickim 2015/2016 zostanie uruchomiona nowa specjalizacja pod patronatem Wieltonu: konstruowanie mechatronicznych układów mobilnych. Pod tą nazwą kryje się konstrukcja naczep Z nawiązania współpracy jest również zadowolona Politechnika Śląska.

Razem z Wieltonem udało nam się wypracować wspólną wizję współpracy. Z tej współpracy dla uczelni będą wynikać wymierne korzyści. Przede wszystkim naszym celem jest kształcenie inżynierów dla przemysłu zaawansowanych technologii. Im więcej studenci mają kontaktu z tymi technologiami podczas studiów, tym lepiej są przystosowani do swojej pracy zawodowej – mówi Dziekan Wydziału Mechanicznego-Technologicznego Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk.

Wielton SA już dziś jest pionierem pod względem wdrażania innowacyjnych technologii produkcji w branży naczepowej. Grupa od lat rozwija własną myśl technologiczną, optymalizuje proces produkcyjny oraz wprowadza nowości techniczne. Dzięki rozwiniętemu zapleczu konstrukcyjnemu, automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego, Wielton konkuruje z międzynarodowymi graczami pod względem jakości i zakresu oferty asortymentowej. Grupa posiada najbogatszą gamę produktową na polskim rynku z ponad 60-cioma typami pojazdów transportowych. Celem na najbliższe lata jest zdobycie pozycji trzeciego największego producenta w branży w Europie. Inwestycje w badania i rozwój to dla spółki istotny element strategii rozwoju. Firma współpracuje z instytutami i uczelniami w Polsce i za granicą, a Centrum Badań i Rozwoju będzie posiadać jedyną w tej części Europy stację do całopojazdowego badania naczepy.

Obejrzyj film